Brezilya Geleneksel ve Popüler Çocuk Oyunları

Uçurtma 

Brezilya'daki en popüler halk oyunu uçurtma uçurmaktır. Bambu çubukları ve renkli kağıtlardan yapılan uçurtmalar, gökyüzünde akrobatik manevralar yapmak için yönlendirilir.

 

Günümüzde, Sao Paulo gibi büyük şehirlerin dış mahallelerine veya küçük şehirlere gittiğinizde özellikle hafta sonu ve tatillerde gökyüzünde onlarca uçurtma görebilirsiniz. Sadece çocukların değil, yetişkilerin bile hala sıklıkla oynadıkları bir oyundur. Özel iplerin kullanıldığı uçurtmaları uçururken amaç, akrobatik manevralar yaparak diğer uçurtmanın ipini keserek düşmesini sağlamaktır. Bu sebeple elektrik tellerinde onlarca düşmüş uçurtma görebilirsiniz. 

Kedi ve Fare

Bu bir ip atlama ve koşma oyunudur! İki katılımcı ipi sallarken üçüncü katılımcı ipte atlar. İpin üzerinde atlayan fare, ipin dışında duran dördüncü katılımcı ise kedidir.

 

Kedi ipe yakın durur ve fare yürüyüşe çıkmak için oradan ayrıldığında kovalamaca başlar. Kedi farenin peşinden koşmak zorundadır. İp sallayan ikili asla durmaz ve farenin tekrar güvende olması için tekrar atlaması gerekir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved