Amazon Yağmur Ormanı

Amazon Ormanı, Brezilya'nın kalbinde yer alan, 7 milyon kilometrekarelik etkileyici bir alanı kaplayan geniş yapraklı muhteşem bir yağmur ormanıdır.

 

Sağladığı oksijen, tükettiği karbon dioksit ve barındırdığı çok çeşitli bitki ve hayvan türleri ile dünyada çok özel bir öneme sahiptir. Aslında, dünyadaki en çeşitli ve çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak Amazon Yağmur Ormanları henüz çok popüler veya uğrak bir turizm merkezi değil. Bunun birkaç nedeni vardır:

 

1. Amazon'un içinde ve çevresinde tehlikeli insan unsurları (uyuşturucu kaçakçıları, korsanlar, vb). Aslında, bazı yabancıların inandığı kadar riskli değildir ve resmi tur grupları herhangi bir potansiyel riske karşı yeterli koruma sağlamaktadır.

 

2. Seyahat edenler için güvenilir bilgi eksikliği vardır. (İnternetten ve seyahat acentelerinden bilgi alanlar için bile.)

3. Bazı turistler, karşılaşacakları hayvan türlerinden ve ayrıca sıtma ve/veya sarı humma hastalığına yakalanma riskinden korkarlar. Ancak, bu tür hastalıklardan korunmak için aşılar ve ilaçlar mevcuttur. Tur rehberleri, vahşi bir hayvanın varlığında gruplarını tehlikeye atmayacak profesyonellerdir.

Amazon Ormanı'nın iklimi tipik olarak tropikaldir ve hem gündüz hem de gece sıcak ve nemli koşullara sahiptir. Yılın hangi zamanında olursa olsun (teknik olarak Nisan ve Eylül ayları arasında daha kurak bir mevsim olmasına rağmen) bu bölge çok yağışlıdır. Ziyaretçilerin rahatsız edici olabilecek bu koşullara hazırlanmaları gerekecektir. 

Amazon Yağmur Ormanlarını ziyaret etmek için en uygun dönem Haziran ve Temmuz aylarıdır. Özellikle bu aylarda turistler için paket turlar sunan turizm şirketleri bulunabilir. 

 

Amazon'un faunası ve florası, bu güzel cazibenin açık ara en önemli özellikleridir. Yaklaşık olarak 40000 bitki türü, 1.300 kuş türü, 430 amfibi türü, 3.000 balık türü ve 380 sürüngen türü bulunur.

 

Görülmesi gereken en heyecan verici türlerden bazıları arasında jaguar, kara kayman, puma, anakonda, vahşi pirana, vampir yarasa ve büyüleyici ama oldukça korkutucu olan devasa tüylü örümcekler sayılabilir.

Amazon Ormanı'nı ve devasa nehirlerini deneyimlemenin en iyi yolu teknelerdir. Bireysel gezginler ve daha büyük gruplar için eğitimli rehberler kiralanabilir (saygın bir rehbere yönlendirildiğinizden emin olun). Bunlar, derin sularda gezinmenize ve yoğun yağmur ormanlarının içerilerine girmenize izin verecektir. Yerel köylerin çoğu Amazon Nehri kıyısında inşa edilmiştir ve gezginlere mahremiyetlerini ihlal etmeden hayatlarını ve topluluklarını görme fırsatı veriyorlar. Bu turlar bir gün sürebilir veya alanın daha ayrıntılı bir şekilde keşfedilmesi için birkaç günü kapsayacak şekilde paketler oluşturulabilir.

 

Turizmin her destinasyon üzerinde belirli olumsuz etkileri vardır, ancak aynı zamanda Amazon'un yerel toplulukları için de faydalıdır. Turizmden kazanılan gelir sayesinde değerli, tehdit altındaki veya tehlike altındaki hayvanların kaçakçılığına olan gereksinimi azaltır. Ayrıca ormanın yemyeşil bitki örtüsü içinde keşfedilebilecek muhteşem türlerin korunmasının önemi konusunda farkındalık yaratıyor.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved