Bağımsız Brezilya İmparatorluğu Tarihi

Portekiz kraliyeti Brezilya'yı 1815'te edinilen Krallık statüsünden yoksun bırakarak bir koloniye dönüştürmeye çalıştı. Brezilyalılar boyun eğmeyi reddettiler ve Prens Pedro, 7 Eylül 1822'de ülkenin Portekiz'den bağımsızlığını ilan ederek onlarla birlikte durmaya karar verdi. Bir ay sonra Prens Pedro, Dom Pedro I kraliyet unvanıyla Brezilya'nın ilk İmparatoru ilan edildi ve Brezilya İmparatorluğu kuruldu.

Bu süreçte başlamış olan Brezilya Bağımsızlık Savaşı, kuzey, kuzeydoğu bölgelerine ve Cisplatina eyaletine yayıldı. Son Portekiz askerleri 8 Mart 1824'te teslim oldu. Portekiz Brezilya'yı 29 Ağustos 1825'te resmen tanıdı.

İlk Brezilya anayasası, ülke çapındaki belediye meclisleri tarafından kabul edildikten sonra 25 Mart 1824'te ilan edildi.

Yıllarca süren idari kargaşalar ve siyasetin hem liberal hem de muhafazakar taraflarıyla siyasi muhalefetten yıpranmış olan Pedro I, 7 Nisan 1831'de kızının tacını geri almak için Portekiz'e gitti ve Brezilya tahtından beş yaşındaki oğlu ve varisi (böylece Dom Pedro II unvanıyla İmparatorluğun ikinci hükümdarı oldu) lehine feragat etti. Yeni İmparator reşit olana kadar anayasal yetkilerini kullanamayacağı için Ulusal Meclis tarafından bir naiplik kuruldu.

İmparator Perdo II, 1838, 12 yaşında imparatorluk gala üniformasını giyiyor, 

44 yaşında bir amiral üniforması giyen İmparator Perdo II

Karizmatik bir figürün yokluğunda bu dönemde, Grão-Pará Eyaletindeki Cabanagem, Salvador da Bahia'daki Malê İsyanı, Balaiada (Maranhão), Sabinada (Bahia) gibi bir dizi yerel isyan ve Rio Grande do Sul'da başlayan ve Giuseppe Garibaldi tarafından desteklenen Ragamuffin Savaşı gerçekleşti. Bunlar, vilayetlerin merkezi güçten duyduğu memnuniyetsizlikten ortaya çıktı. Pernambuco'daki Praieira isyanını da içeren bu iç siyasi ve sosyal kargaşa dönemi, ancak 1840'ların sonunda, 1841'de Pedro II'nin erken taç giyme töreniyle naipliğin sona ermesinden yıllar sonra aşıldı.

Monarşinin dışişleri politikaları, Brezilya'nın sınırlarının olduğu güney ülkeleri ile ilgili meseleleri ele alıyordu. Uruguay'ın bağımsızlığıyla sonuçlanan Cisplatine Savaşı'ndan çok sonra Brezilya, Pedro II'nin 58 yıllık hükümdarlığı sırasında üç uluslararası savaş kazandı. Bunlar Platin Savaşı, Uruguay Savaşı ve Brezilya tarihindeki en büyük savaş çabası olan yıkıcı Paraguay Savaşı idi. 

Brezilyalıların çoğunluğu arasında ülkenin hükûmet şeklini değiştirme isteği olmamasına rağmen, 15 Kasım 1889'da, ordu subaylarının çoğunluğunun yanı sıra taşra seçkinleri ve iktisadi seçkinlerle (farklı nedenlerle) anlaşmazlık içinde olan monarşi bir askeri darbe ile devrildi. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Brezilya'da milli bir bayramdır. 

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved