BREZİLYA PAZARI

Dünyanın En Büyük 10. E-Ticaret Pazarı

Brezilya, Latin Amerika'daki en büyük ve en gelişmiş e-ticaret pazarına sahiptir ve e-ticaret satışında dünyada 10. sırada yer almaktadır.

212 milyonluk güçlü nüfusun e-ticaret satışları 2019 yılında 75,1 milyar Brezilya Realine (18,7 milyar Amerikan Doları) ulaştı.

Brezilya Satın Alma Gücü

Brezilya’nın satın alma gücü paritesi (SAGP), bu on yılın başlarında yaşanan durgunluğun ardından toparlanıyor. 2018'de Brezilya'nın SAGP'si yılda ~% 1 büyüme oranıyla 2,0 olarak bildirildi. Brezilya'nın SAGP üzerinden hesaplanan kişi başına düşen GSYİH'si SAGP, 2018 itibarıyla 16.096 dolardı. Ekonomistler, ülkenin 2017'deki durgunluktan çıkmasının ardından Brezilya harcamalarında bir artış olduğunu fark ettiler.

Diğerlerine kıyasla düşük bir tüketici güven puanına sahip olsa bile, Brezilya hala dünyanın en büyük e-ticaret pazarlarının ilk 10'unda yer alıyor ve çevrimiçi pazarını yatırımcıların ilgi alanlarından biri yapıyor. Çevrimiçi alışveriş yapan internet kullanıcılarının sayısı arttıkça, Brezilya pazarı için etkili dijital pazarlama planları aracılığıyla tüketicilere çevrimiçi olarak nasıl ulaşılacağını anlamak önemlidir.

Brezilya Demografisi

1. Portekizce resmi dildir ancak Brezilyalılar birçok farklı şekilde konuşur

Öncelikle Brezilya Portekizcesi konuşanları hedeflemek isteyeceksiniz, ancak Brezilyalıların konuşma şekillerinde farklılıklar olduğunu da unutmayın.

Örneğin, günlük konuşma dili resmi Portekizce'den farklıdır ve ürününüzü tanıtmak için pazarlama materyali tasarlarken dikkate alınmalıdır.


Ek olarak, ürününüz veya hizmetiniz için anahtar kelime araştırması yaparken, Brezilyalıların kendi dilleri yerine İngilizce olarak kullandıkları bazı terimlerin farkında olmalısınız.

2. Kimlikler bölgeye göre değişir


Brezilya'daki bölgelerin kültürel farklılıklarını anlamak, farklı kitleler için içeriği üretmenizde yardımcı olacaktır. Brezilya'da, kültürel farklılıklara ve kimliklere sahip 26 eyalet var.

Brezilya'daki ana kültürel gruplar:

Paulistas - São Paulo sakinleri
Cariocas - Rio de Janeiro'nun sakinleri
Mineiros - Minas Gerais eyaletinin kırsal sakinleri
Baianos - Bahia eyaleti sakinleri
Gauchos - Atlantik Okyanusu, Arjantin ve Uruguay ile çevrili, ülkenin en güney ucu sakinleri.

3. Nüfusun çoğunluğu 25-54 yaş arasındadır


Tüketicilerin çoğu, çevrimiçi medyaya kolayca erişebilen yetişkinlerdir. Ek olarak, bu yetişkinlerin yarısından fazlası orta sınıf olarak kabul edilir ve çevrimiçi olarak hangi sosyal medya platformlarında takıldıkları söz konusu olduğunda nüfusun geri kalanından farklıdır.

Doğru çevrimiçi platformları hedeflemek, pazara daha fazla girmenize yardımcı olacaktır. Hangi demografinin hangi platformlarda olduğunu bilmek, hedef kitlenizin kim olduğuna bağlı olarak son derece önemlidir.

4. Nüfusun yarısından fazlası Katoliktir (Protestanlıkta artışta) 
Brezilyalıların çoğunluğu bir tür din ile bağlantılıdır. Rahatsız edici bir tekpinin ortaya çıkmamasını sağlamak için, çevrimiçi medyanıza dikkat etmeniz önemlidir.
Öte yandan, Brezilya'da çok liberal bir hareket de vardır.

 

Ürününüzün ne olduğuna bağlı olarak, doğru kitleye pazarlamak istersiniz.

Brezilya Tüketici Davranışı: Brezilya'daki Harcama Trendleri

Brezilyalıların altında yatan kültürel unsurlar, Brezilya tüketici harcama eğilimlerini şekillendirir.

1. Muhafazakar ve para tasarrufu alışkanlıkları
Brezilyalılar genellikle harcamalarında daha muhafazakardır. Gerekli olmayan ürünleri satın alırken çekinceleri olur ve fiyat etiketi tarafından kolayca etkilenirler.

2. Ürün değerine vurgu
Bir ürün veya hizmetin reklamını yaparken, sağladığınız değeri açıklamak önemlidir. Brezilyalılar, bir ürün veya hizmetten elde ettikleri faydalara çok önem verirler. 
Çevrimiçi tüketiciler rakipleri kolayca araştırabilir ve paralarının karşılığında onlara en fazla değeri sunan ürünü seçebilirler.

3. Marka sadakati
Brezilyalılar, beğendikleri bir markayı bulmuşlarsa, genellikle bir markaya sadıktırlar. Sürekli müşterilere promosyonlar veya özel indirimler sunmak, bu tüketicilerin sadık kalmasını sağlamanın bir yoludur.

4. Çok kanallı deneyimler
Çevrimiçi medyadaki varlığınızı birden fazla farklı kanal aracılığıyla çeşitlendirmek önemlidir. Tüketiciler, Instagram hesabındaki fotoğrafları görüntülemeyi, doğrudan bir şirketin web sitesinden ürün satın almayı, kişisel bir e-posta yoluyla güncellemeler ve promosyonlar almayı tercih edebilir. 
Her türden tüketiciyi memnun etmek için, aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için birkaç farklı platformda bilgi sunmalısınız.

Brezilya Tüketici Profili Örnekleri

Brezilya'daki kültür ve bölgelerdeki çeşitlilik, çeşitli Brezilya tüketici profilleri ile sonuçlanır. İşte farklı satın alma kararlarına sahip çeşitli ilgi alanları, düşünce yapısı ve yaşam tarzlarına sahip dört tüketici örneği:

1. Entelektüeller

Bu Brezilyalı tüketici, çevresinde olup bitenlerin çok farkında ve satın alma konusunda daha mantıklı bir yaklaşım benimser.

Kültürel deneyimler ve seyahatle ilgilenen bu Brezilyalı alıcı, müzeleri ve kütüphaneleri ziyaret etmeyi sever ve küresel bir bakış açısına sahiptir. 

2. Maceracılar
Bu tüketici, eğlenceli ve benzersiz bir deneyime daha fazla para harcamaya isteklidir.

3. İnançlılar
Bu tüketici için kararlar çoğunlukla kişinin etik ve değerlerine göre alınır. 
Bu Brezilyalı alıcıyı kazanmak için güvenilirliği, deneyimi ve onlarla bağlantıyı ön plana çıkartmanız gerekir.

4. Particiler
Bu tür bir tüketici her zaman günceldir ve herhangi bir trend hakkında bilgi sahibidir ve bu trendlerin bir parçası olmak için para harcamaya isteklidir. 
Bu kullanıcıların dikkatini çekmek için markanızın istek uyandıran unsurlarını vurgulayın ve dijital pazarlamaya odaklanın.

Brezilyalı Tüketicilere Çevrimiçi Reklam Verme

Brezilya ekonomisi, özellikle e-ticaret segmentinde yükselmeye devam ediyor. 100 milyonu aşkın çevrimiçi Brezilyalı tüketicinin satın alma kararlarını vereceği yer burasıdır. Bu nedenle, Brezilyalıların ülkede ürün veya hizmet satmaya karar verirken nerede çevrimiçi etkileşimde bulunduğunu anlamak önemlidir.

Sosyal medyada Brezilyalılara reklam vermelisiniz.Brezilyalılar ortalama olarak mobil cihazlarda her gün 4 saat 45 dakika harcıyor! Bu, telefonlarının başındayken onların dikkatini çekebilmeniz için tonlarca zaman demek. Çok sayıda Brezilyalı birkaç uygulamayı en az saatte bir kez kontrol eder. 


Brezilya pazarından yararlanmak için şirketlerin güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olmaları gerekir. Tüketicilere açık olmak ve paylaşmak isteyecekleri içerikler yaratmak önemlidir.

Çevrimiçi pazarınızın potansiyelini anladıktan sonra, ürününüzün veya hizmetinizin Brezilya'da başarılı bir şekilde pazarlanmasını sağlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Adım: Hedef Kitlenizi Belirleyin
Brezilya'da çekmek istediğiniz tüketicilerin demografik özelliklerini, eğilimlerini ve kültürel alışkanlıklarını değerlendirin.

2. Adım: Hedef Kitlenizi Bulun
Hedef kitlenizin çevrimiçi olarak nerede etkileşime girdiğini bulun ve hedef kitlenize ulaşabilmek için bu platformlarda var olduğunuzdan emin olun.

3. Adım: İçerik Oluşturun
İlgili demografik bilgileriniz için ilginç, bilgilendirici, paylaşılabilir ve uygun içerik oluşturun.

4. Adım: Çevrimiçi Aktif Olun
Brezilyalı tüketicilerinizle etkileşimi artırmak için, ne zaman paylaşım yapacağınızla ve platformlarınızda aktif olacağınızla ilgili tutarlı bir programa bağlı kalın.

5. Adım: İzleyin ve Revize Edin
Geri bildirimlerinizi izleyin ve gerektiğinde stratejinizi revize edin. İyileştirmek, yeniden kullanmak veya sonlandırmak isteyeceğiniz, başarılı ve başarısız çevrimiçi kampanyalarınız olacağından  emin olabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved