Brezilya Dansları

Brezilya dansları, ülkenin tarihinden gelir ve kültürlerin ve ırkların karışımlarıyla doludur. Bu karışımlar sayesinde zaman içinde çok çeşitli ritimler ortaya çıkmıştır.Daha geleneksel ritimler arasında yerli, Afrika ve Avrupa etkilerinin karışımından oluşan ritimler vardır. 

 

Bazı dansla ülke genelinde çok yaygın olsa da, diğerleri hala çoğu insan tarafından iyi bilinmemektedir.

 

Mutlaka bilmeniz gereken 10 Brezilya dansı:

1. SAMBA

Samba, şüphesiz, tüm dünyada en çok bilinen Brezilya ritmidir. Kökeni, Afrikalı köleler tarafından Brezilya'ya getirilen enstrümanlarda yatmaktadır. Bunlardan başlıcaları atabaque, tamborim, cavaquinho, pandeiro ve reco-reco'dur. Zamanla samba varyasyonları oluşturulmuştur, ancak samba de roda ve samba de gafieira en popüler olanlarıdır.

Samba müziğinde kullanılan başlıca enstrümanlar.

2. PAU DE FITAS

Pau de Fitas, bugün ülkenin güneyinde tipik olan, Portekiz kökenli Brezilya danslarından biridir. Katılımcılar, sunumun sonunda bir örgü oluşturmak için kurdelelerle dolu bir direk etrafında bir daire oluştururlar. Bunun için her biri bir kurdelenin ucunu tutar ve herkes ukulele, viyola, akordeon ve tef sesiyle dans etmeye başlar.

3. CARIMBÓ

Belém do Pará'da ortaya çıkan carimbó'nun kökleri, Avrupa unsurları ve yerel etkiler kazanan Afrika ritimlerine dayanıyor.

 

Diğer Brezilya dansları gibi, Baião Típico de Marajó ve Samba de Roda do Marajó gibi diğer isimlerle tanınır. Dans çiftler halinde gerçekleşir. Erkek ellerini çırparken kadın hacimli renkli eteği ile tercih ettiği güzel hareketler yapar.

4. BUMBA-MEU-BOI

Boi-bumbá olarak da bilinen bumba-meu-boi, en tipik Brezilya danslarından biridir ve Kuzey ve Kuzeydoğu'nun çeşitli eyaletlerinde mevcuttur. Öyle ki UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası seçildi.

Gösteri sırasında danstan çok bir efsane anlatılır. Hikaye, sığır dilini yemek isteyen hamile bir kölenin hikayesi. Kocası, onun isteği üzerine çiftçinin en sevdiği öküzü öldürür. Yargılanması dans sırasında gerçekleşir ve devamında öküz dirildiği için bir parti verilir.

5. FREVO

Frevo, özellikle karnaval sırasında en çok hatırlanan Brezilya danslarından biridir. 20. yüzyılın başında Pernambuco'da ortaya çıktı ve üzerinde sahne bulunan araçlar sayesinde diğer eyaletlere de yayıldı. Renkli güneş şemsiyesi ve canlı renklere sahip kıyafetler, atlama, bale, capoeira ve hatta hokkabazlığı karıştıran adımlarla dikkat çekiyor.

UNECSO tarafından 2012 yılında İnsanlığın Somut Olmayan Mirası seçildi.

6. MARACATU

Sömürge döneminde Pernambuco'da ortaya çıkan maracatu, yerli, Afrika ve Portekiz kültürünün bir karışımıdır. Katılımcılar renkli kıyafetler giyerek oyun oynar, dans eder ve şarkı söyler.

Afrika'nın dini özelliklerini yansıtır ki maneviyat için hatırlanmasını sağlar. Davullar, kutular, çanlar ve ganzalar eksik olamayan enstrümanlardır.

7. FORRÓ

Eskiden "bate-chinela" veya "drag-pé" olarak adlandırılan forró, Brezilyalıların en sevilen ritimlerinden biri haline geldi. Kuzeydoğu iç bölgelerinden çeşitli müzik türlerinin karışımından doğdu.

 

Üçgen, akordeon ve zabumba kullanılan başlıca müzik aletleridir. Ayrıca çiftler halinde oynanan Brezilya danslarından bir diğeridir ve tüm bölgelerden insanların beğenisini kazanmıştır.

8. BAIÃO

Baião, çiftler halinde gerçekleştirilmesi, şarkıların hareketleri ve temaları nedeniyle forró'ya çok benzeyen, kuzeydoğuluların yaşadığı zorlukları ele alan popüler bir ritimdir.

 

Hem country müziğinden hem de yerli danslardan çok fazla etkilenmiştir. Luiz Gonzaga ile popülerlik kazanmış ve ülke geneline yayılmıştır.

9. JONGO

Jongo, bir daire içinde yer alan ve vurmalı çalgılar kullanan, daha özel olarak Angola'dan gelen, Afrika kökenli başka bir danstır.

 

Diğer Brezilya dansları gibi bu dansa da katılımcıların şarkıları ve alkışları eşlik ediyor. Jongo'da her seferinde bir çift çemberin merkezine gider ve çok eğlenceli bir şekilde dans ederek meşhur umbigadaları (göbek darbesi) verir.

10. COCO

Kuzeydoğuda özellikle kıyı kesimlerinin kültüründe geleneksel olan coco, quilombos yerleşkelerinde bademlerini çıkarmak için kırılan hindistan cevizlerinin sesinden ortaya çıktı. Quilomboslar, esaretten kaçan kölelerin bir araya gelerek yaşadıkları yerlerdi. Şarkı söylemek ve dans etmekle birlikte coco quilombola geleneğini aktarmanın bir yolu haline geldi.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved