Brezilya Edebiyatı

Brezilya edebiyatı, genellikle ülkenin resmi ulusal dili olan Portekizce ile yazılmıştır.

Bunun nedeni Portekizlilerin 16. yüzyıldan beri Brezilya'yı işgal edip sömürgeleştirmesi, yerel kültürü kendi Avrupa idealleri, gelenekleri, inançları ve dilleriyle aşılamış olmasıdır.

 

Avrupa kültürlerinin bir ilkel yarı göçebe toplumun içinde birleşmesinden dolayı zamanla Brezilya kültürü, farklı doğasıyla tanınır hale geldi.

Machado de Assis, Realizm döneminin en önemli yazarlarından biriydi. Karamsarlığı ve karanlık mizah anlayışıyla biliniyordu. En bilinen eserleri arasında şunlar yer alır:

 

• Memórias Póstumas de Brás Cubas (Mezarımdan Yazıyorum)

• Dom Casmurro (Nalet: Dom Casmurro)

• Quincas Borba (Filozof Köpek)

Modernizm 1922'de başladı ve kişinin benliğinin keşfi, başkalarının ne söylediğini veya ne yaptığını sorgulaması, bir bireycilik duygusu, mutlak gerçeklerden şüphe duyulması ve bir rastlantısallık duygusuyla karakterize edildi. Modernist eserler için Mário de Andrade, Oswald de Andrade, Manuel Bandeira ve Cassiano Ricardo gibi yazarlar saygı görüyordu.

 

Post-Modernizmi, büyük ölçüde paradoksa, parçalanmaya ve anlatıcıya karşı güvensizlik uyandırmaya dayandığından tanımlamak daha zordur. Kişinin kendisi için düşünmesini ve kendi gerçekliğini yaratmasını teşvik etti.

 

Bugün Brezilya edebiyatı, ülkedeki çeşitliliği yeni ve heyecan verici şekillerde temsil ederek gelişmeye devam ediyor.

Edebiyat, bir kültürün çok boyutlu doğasını yansıtan parçalarından biridir. Yazarlar, başkalarıyla iletişim kurmak, geçmişi kaydetmek, fikirleri aktarmak ve bir kimliği tasvir etmek için araçlarını kullanırlar. Bu nedenle edebiyat, bir ülkenin karmaşık kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Brezilya edebiyatı, sonuç olarak, aynı zamanda çok yönlüdür, bu da onu insanların, yerlerin ve zamanların büyüleyici bir kaydı haline getirir.

 

1500'lerden 1800'lere kadar uzanan sömürge dönemi boyunca Brezilya edebiyat topluluğu epik şiir, dini metinlerin yanı sıra hicivsel ve seküler türleri keşfetti. Bu dönemin tanınmış yazarları arasında Jean de Léry, Hans Staden ve Basílio da Gama yer alıyordu.

1800'lerde Neoklasizm yaygındı. Bu stil, doğrusal formlar ve bastırılmış paletler veya renkler ile karakterize edilir. Zamanın İtalyan sanatının taklidiydi.

Hans Staden 1664

Cláudio Manuel da Costa, Tomás Antônio Gonzaga ve Alvarenga Peixoto da dahil olmak üzere birçok beğeni toplayan şair, dönemin kolonyal gücüne karşı isyankâr bir duruş benimsemiş ve bu durum, bir ifade aracı olarak kullandıkları edebiyatlarına ilginç bir yaklaşım getirmiştir.

 

Ardından, 1836'da Romantizm Brezilya edebiyat arenasına girmeye başladı. Bu dönem, toplumu kendilerine, başkalarına ve çevrelerindeki dünyaya nasıl baktıklarını düşünmeye teşvik etti. Hayal güçlerini kullanmaya, sembolizmi yorumlamaya ve mit ile gerçek arasında ayrım yapmaya teşvik edildiler.

Alvarengo Peixoto

Romantizm 1800'lerin ortalarında gerilediğinden, Realizm edebiyatta ve diğer sanatsal ortamlarda popüler hale geldi. Adından da anlaşılacağı gibi bu üslup, dünyanın en doğal, en ham haliyle tasvir edilmesini gerektiriyordu. Bununla birlikte, sosyal ve doğal çevrenin, kişinin türünü şekillendirdiğini ima eden Naturalism geldi. Bu dönemin yazarları arasında Franklin Távora, João Simões Lopes Neto, Émile Zola ve Aluísio Azevedo vardı.

Émile Zola 1902

Machado de Assis 1904

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved