Iguazu Şelaleleri

Iguazu Şelaleleri, Iguassu Şelaleleri ve Iguaçu Şelaleleri olarak da bilinir.

 

Brezilya, Paraguay ve Arjantin'in buluştuğu noktada, Iguaçu nehri 247 şelale ile yarım daire şeklinde muhteşem bir şekilde aşağıdaki vadiye doğru dökülür. Şelalelerin hemen yukarısında, nehir normal genişliğinin dörtte biri kadar daraldığı için suyun gücünü daha da güçlendirir.

Şelalenin adı Tupi veya Guarani dilinden geliyor ve "büyük su" anlamına geliyor. Eski Brezilya kabileleri onun gürleyen güzelliğini biliyordu, ancak 1541'de, Avrupalı ​​kaşif İspanyol Conquistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca hayranlık uyandıran güzelliğiyle karşılaştığında resmi olarak 'keşfedildi'.

Bugün, Iguazu Şelaleleri iki UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı'na aittir: Arjantin'deki Iguazú Ulusal Parkı ve Brezilya'daki Iguaçu Ulusal Parkı.

 

Brezilya tarafında en iyi bilinen şelalelerin isimleri: Benjamin Constant, Deodoro ve Floriano'dur. 

Iguazu Şelaleleri 2,7 kilometre genişliğe sahiptir. Yükseklikleri 60 metre ile 82 metre arasında değişir. Bu, Iguazu Şelalelerini Niagara Şelalelerinden daha uzun ve iki kat daha geniş yapar.

Suyun büyük bir kısmı, 82 metre yüksekliğinde, 150 metre genişliğinde ve 700 metre uzunluğundaki uzun bir uçurum olan "Şeytan'ın Boğazı"ndan aşağı doğru itilir. Bu uçurumun ayırt edici bir U şekli vardır. 

Şelaleler o kadar geniş bir alanı kaplıyor ki hepsini aynı anda göremeyeceksiniz, ancak Brezilya tarafından en geniş panoramayı alıyorsunuz. Herkesin sahip olmak istediği, arka plandaki bembeyaz suyun olduğu bu klasik fotoğraf, Brezilya tarafındaki Iguaçu Ulusal Parkı'nda çekildiğinde daha iyi ortaya çıkıyor. 

Ziyaretçilerin şelalelerin gücüne ve doğal güzelliklerine yaklaşmalarını sağlamak için Iguazu Şelaleleri çevresinde özel yürüyüş yolları inşa edildi. Şelalenin Brezilya tarafında, kanyon boyunca uzanan patika, podyumlar ve bir kule size farklı bakış açıları sunuyor. Bir köprü sizi Şeytan Boğazı'nın gücü ve muhteşemliği ile karşı karşıya bırakıyor. Iguazu'nun ihtişamını tamamen kesintisiz ve sınırsız bir deneyimle yaşamak için su üzerinde helikopter turları da bulunmakta.

Şelalenin merkezine doğru uzanan podyumlardan daha farklı bir görüş açısına sahip olmak için Arjantin tarafına geçebilirsiniz. İki taraf farklı bakış açıları ve görüşler sunuyor, bu nedenle çoğu turist ikisini de görmeyi planlıyor.

Şelalelerin, Brezilya ve Arjantin, her iki tarafında da tüm gün süren, su ve kara yolunu kullanan turlar bulunur.

Brezilya tarafında, ekolojik safari olarak tanımlanabilecek bir tur olan "Trilha do Poço Preto", dört saati kapsanan dokuz kilometrelik bir rotadır. Güzergah, yerlilerin şelaleleri geçmek için izledikleri yoldu ve yürüyerek, bisikletle veya kılavuzlarla elektrikli araba ile yapılabilir.

Macuco Safari, yine Brezilya tarafında, macera parolasıyla bölgeye özgü kuş türlerini görebileceğiniz park boyunca bir patika ile başlar. Yolculuk, şişme botlarla ruhlarını (ve kıyafetlerini) şelaleleri altında yıkamaya hazır en cesur ziyaretçiler için Salto Macuco şelalesinde sona eriyor.

Yaz dönemi çok sıcak ve nemli olduğu, kışın ise su seviyesi önemli ölçüde düştüğü için Iguazu Şelalelerini ilkbahar veya sonbahar aylarında görmeniz tavsiye ediliyor.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved