Corcovado Dağı ve Kurtarıcı İsa Heykeli

Corcovado Dağı, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinin üzerinde yükselir. Başlangıçta, Portekizli yerleşimciler tarafından dağın adı "Baştan Çıkarmanın Zirvesi" anlamına gelen Pinaculo da Tentacao olarak kullanıldı. Daha sonra, "kambur" şeklini ifade eden Corcovado olarak yeniden adlandırıldı.

 

Corcovado Dağı, Tijuca Ormanı Milli Parkı içinde yer alır ve 710 metre yüksekliğindedir.

Bununla birlikte, bu dağ sadece doğal güzelliği ve birinci sınıf konumu ile değil, aynı zamanda Kurtarıcı İsa adlı dünya çapında tanınan heykelin dayanağı olması nedeniyle de dikkate değerdir.

Heykel, 30 metre yüksekliğindeki heykel 8 metre yüksekliğinde bir kaidenin üzerinde durur ve İsa'nın Rio de Janeiro şehrinin üzerinde kollarını uzatarak ayakta durduğunu göstermektedir.

Aslen 1884'te demiryolu için inşa edilen yollar, heykelin yapımcılarına ulaşım sağlamıştır. Bugün Kurtarıcı İsa, Brezilya'nın başlıca turistik yerlerinden biri olmaya devam ediyor ve 3,5 km uzunluğundaki bu demir yolları ziyaretçileri Corcovado Dağı'nda yukarı ve aşağı taşımak için hala kullanılıyor. Yolcular, her saat dağda yaklaşık 360 kişiyi yukarı ve aşağı taşıyan elektrikle çalışan trenlerle taşınır. Dağın ormanlarını ve granit kayalarını sergileyen tren yolculuğunun kendisi de çok güzeldir. Trenle yukarıya çıkarken ağaçların arasından göreceğiniz Rio de Janeiro görüntüleri, sizi yukarıda bekleyen manzaraya hazırlar.

Brezilyalı mühendis Heitor da Silva Costa tarafından tasarlanan heykel Polonyalı-Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beton ve sabun taşından yapılmıştır. 1922'de o dönemde ülkenin başkenti olan Rio de Janeiro'da Brezilya'nın bağımsızlığının 100. yılı şerefine yapımı başlatılan heykelin şekillendirmesi beş yıl sürmüş, ardından inşaat başlamış ve bu da projeye beş yıl daha eklemiştir. Heykel nihayet Ekim 1931'de açıldı ve Katolik Kilisesi heykeli sahiplendi. Heykelin 8 metrelik tabanında bir şapel bulunmaktadır. 

Demiryolundaki orta nokta durağı, su kaynakları, şelaleleri ve çok çeşitli tropikal kuşları, kelebekleri ve bitkileri koruyan devasa bir orman olan Tijuca Milli Parkı'ndaki patikalara götürür.

 

Yoğun sezonlarda, tren biletleri önceden tükenebildiği için, mutlaka biletinizi daha önceden internetten alın. Biletinizi https://ticket.corcovado.com.br/ sitesinden, kayıt olarak online alabilirsiniz. Yukarı çıktığınız zaman biletinizi atmayın. aşağıya inerken biletinizi tekrar göstermeniz gerekir.

Eğer tren bileti bulamadıysanız yukarıya çıkmak için kapı önünde bekleyen minibüsleri kullanabilirsiniz. Bu minibüsler milli parkın resmi araçları değildir. Sakın sizi kandırmalarına inanmayın. Bu minibüslerle mutlaka pazarlık yapın. Sizi sadece yolun yarısına, milli parkın girişine kadar götürürler. Milli parkının girişinde, parka ait minibüsler için tekrar bilet alırsınız. Bu bilet için tekrar sıraya girmeniz gerekir. Biletten sonra parkın minibüsleri için tekrardan sıraya girersiniz. İsa heykelinden tekrar parkın minibüsleri ile parkın girişine kadar gelirsiniz. Yukarıya çıktığınız minibüsler sizi tekrardan tren kalkış noktasına geri getirirler. Parkın girişinde kalır mıyız diye korkmanıza gerek yok. 

Eğer tren bileti bulamadıysanız, otelinizin önünde bulunan taksiler veya turist rehberleri ile anlaşarak milli parkın girişine gidebilirsiniz. Şöförünüz sizi aşağıya inene kadar bekleyecektir. Milli parkın girişinde herhangi bir taksi yoktur. Onun için mutlaka dönüş içinde anlaşmayı unutmayın. 

Tepede küçük bir hediyelik eşya dükkanı ve 100'den fazla kişiyi ağırlayabilecek bir şapel var. Oturup kahvenizi içebileceğiniz ve bir şeyler yiyebileceğiniz yerler var. Rio de Janeiro'nun, çevredeki dağların, plajların, okyanusun ve ormanların manzarası hayranlık izlemeye hazır olun. .

 

Daha aktif ziyaretçiler, Corcovado Dağı'nın tepesindeki heykele yürüyerek çıkmayı tercih edebilirler. Bununla birlikte, 50'den fazla rotanın yalnızca hevesli dağcılar için uygun olduğunu ve yürüyüş parkurları yerine geçmediğini unutmamak önemlidir. Bu yollar zorlayıcıdır ve tırmanmaya alışkın olmayanlar için çok tehlikeli olabilir.

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved