Mitoloji ve Masallar

Mitler, efsaneler ve folklorik masallar, bir nesilden diğerine aktarılan ve genellikle ağızdan ağza aktarılan hikayeler, inançlar ve geleneklerdir. Bu masallar genellikle, tarihsel olayların genel hatlarıyla doğru söylentilerini mitolojik bir karakterle (genellikle bir kahraman veya kötü adam) ve hikayeden alınacak bir ahlak dersiyle birleştirir. Karakterlerin eylemleri sıklıkla dinleyicilere bir ders veya bir uyarı iletmek için kullanılır.

Brezilya'da yüzyıllar öncesinden avcı toplayıcı kabileler yaşamaktaydı. Gerçekte, kanıtlar, Güney Amerika'nın bu bölümünü MÖ 9000'e kadar  işgal eden insan uygarlıklarının olduğunu gösteriyor. Bunların nesilden nesile aktardıkları birçok hikayesi vardı. 

 

Güney Amerika 16. yüzyıldan itibaren başka kültürler tarafından sömürgeleştirilip iskan edildikçe, folklor ve mitler Afrikalı kölelerin, Portekizli yerleşimcilerin ve diğer Avrupa folklorunun etkisiyle aşılanmaya başladı. Çağlar boyunca var olan azizler de Brezilya folkloruna damgasını vurdu. Elbette, onları daha yeni, daha güncel masallara dönüştürmek ve şekillendirmek için eski folklorla karışan modern gelenekler de var.

 

Brezilya folklorunda düzinelerce tanınmış figür var. Bunlardan sadece bazıları:

Alemoa - Bu hayalet Fernando de Noronha Adası'nda yer alır ve sarışın (dolayısıyla Alman benzeri) bir kadının hayaleti olduğuna inanılır. Gemi enkazından kurtulan adamları baştan çıkarır ve sonra onları ölümlerine götürür.

 

Besta-fera - Bu canavarın Şeytan olduğuna inanılıyor.

Boitatá - Bu yılanın boğa boynuzları ve kocaman ateş gözleri vardır ve akşam karanlığında açık tarlalardan süzülür. Yerliler, gözlerine bakmanın sizi kör edeceğine inanıyor.

 

Boto - Bu masal yunusunun yakışıklı bir adama dönüştüğüne ve talihsiz kızları baştan çıkardığına inanılıyor.

 

Bumba-meu-Boi - Bu öküz Brezilya mitolojisinde yer almaya devam ediyor. Hikaye genellikle şarkı ve dansla kutlanır. Daha fazla bilgi için Brezilya Dansları sayfasına bakabilirsiniz. 

 

Caipora - Bu, gece vakti ağaçlardaki yuvalarından çıkan ormandaki ruhları ifade eder ve kayıp yolcuları ve gezginleri rahatsız eder.

Boitatá

Corpo-Seco - "kuru ceset" olarak tercüme edilen bu adamın ruhunun, ölümünde Şeytan tarafından çok kötü olduğu için reddedildiğine inanılıyor. Dünya bile vücudunun çürümesine neden olamaz. Bu yüzden, İncil'de sözü edilen kıyamet gününe kadar işe yaramaz bir hiçlik halinde dolaşır.

Cuca-Cuca

Cuca - Cuca, Zamanında yatmak istemeyen küçük çocukları korkutmak için kullanılır. Onlara kötü şeyler yapacak kötü bir yaşlı kadındır.

Iemanjá - Afro-Brezilya geleneğine göre deniz tanrıçası.

 

Lobisomem - Bu, yaygın olarak bilinen kurtadamın Brezilya versiyonu.

 

Mãe do Ouro - Altın cevherlerini koruyan bu kadının o kadar güçlü ve ölümcül olduğuna inanılıyor ki, onu şahsen gören hiç kimse yaşamadı. Bu nedenle, mevcut bir açıklama yoktur. Bir dağdan diğerine uçan bir ateş topu olarak uzaktan görülüyor.

Saci Pererê - Bu tek bacaklı genç kesinlikle Brezilya folklorunun en popüler karakterlerinden biridir. O yaramazdır ve çiftlikte ters giden her şeyden dolayı suçlanır. Saci, istendiğinde ortadan kaybolup yeniden ortaya çıkabilen bir dolandırıcı olarak bilinir. Kırmızı şapkasını kim kapabilirse, Saci tarafından bir dileği kabul edilir. Ancak efsaneye göre şapkanın kokusu o kadar kötüdür ki, o kokudan asla kurtulamazsınız.

Saci Pererê

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved