PANTANAL

Yaklaşık 195.000 kilometrekarelik toplam alanıyla Pantanal, dünyanın en büyük sulak alanıdır. Büyük çoğunluğu Mato Grosso do Sul eyaletindedir, ancak aynı zamanda Mato Grosso eyaleti ve Brezilya'ya komşu olan Paraguay ve Bolivya'ya kadar uzanır.

 

Böylesine geniş bir tropikal sulak alan olan Pantanal, Brezilya'nın çok değerli bir kaynağıdır ve bir dizi bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aslında, Pantanal içinde her biri kendine özgü özelliklere sahip 12 alt bölgesel ekosisteme sahiptir.

Sulak alanların yaklaşık yüzde 80'i yağışlı mevsimde sular altında kaldığından, buradaki türler suda yaşayanları da içerir ve bu da onu daha da çeşitli ve göz önünde bulundurulması gereken büyüleyici bir yer haline getirir. Yağışlı mevsimde su beş metreye kadar yükselebilir. Yaz günlerinin kavurucu 40 dereceye yükseldiği, kış gecelerinin ise sıfıra düştüğü bilinmektedir.

 

Pantanal'ın ekosistemleriyle ilgilenen turistlerin, burada bulunan çeşitlilik karşısında gözleri kamaşacaktır. Buradaki yarı kurak ormanlık alanlar, tropikal Amazon yağmur ormanları ve geniş çayırlar yaklaşık 3.500 bilinen bitki türüne ev sahipliği yapıyor ve bilim adamları tarafından düzenli olarak daha fazla keşfedilip tanımlanıyor.

Pantanal'da çok sayıda hayvan türü bulunabilir. Sayısız böcek ve diğer türlere ek olarak yaklaşık 1000 kuş türü, 300 memeli ve 9000 omurgasız olduğu tahmin edilmektedir. Çok nadir bulunan veya nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden bazıları şunlardır:

 

Bataklık Geyiği, Dev Nehir Su Samuru, Amerika Sümbül Papağanı, Taçlı Yalnız Kartal, Jaguar, Yeleli Kurt, Çalı Köpeği, Kapibara, Güney Amerika Tapiri, Dev Karıncayiyen, Yakare Kayman

 

Pantanal’ın kurak mevsimi her yıl Nisan’dan Ekim’e kadar uzanır. Bu süre zarfında bölgeye karayolu ile ulaşım mümkündür. Ancak yağışlı sezonda ziyaretçiler yalnızca uçakla girmeye zorlanabilir. Bu bölge turistler arasında popüler olduğu için, geniş konaklama imkanlarının yanı sıra organize turlar ve aktiviteler mevcuttur. Bu faaliyetlerden bazıları şunları içerir:

 

  • At binme

  • Doğa yürüyüş 

  • Vahşi yaşamı izleme ve fotoğrafçılık

  • Sulak alanları kano veya tekneyle keşfetmek

  • Yakala ve bırak balıkçılığı

  • Kuş gözlemciliği (özellikle Ekim ve Kasım aylarında)

 

Sıcak mevsimlerde bile Pantanal'da geceler ayaz ve soğuk olabilir. Bu nedenle turistlerin, ziyaret ettikleri zamana bakılmaksızın, kalın giysiler getirmeleri tavsiye edilir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved