Brezilya'daki Festivaller 

Brezilya, bayram kutlamaları ve yıllık etkinlikleriyle tanınan Güney Amerika ülkelerinden biridir. Aslında, turistler ülkeyi yılın hangi zamanında ziyaret ederlerse etsinler, yerel halkın samimi ortamını ve neşeli özelliklerini kesinlikle fark edeceklerdir.

KARNAVAL (CARNAVAL DO BRASIL)

Karnaval bütün Brezilya'da kutlanırken, her şehir onu kendine özgü bir şekilde yaşar. Paskalya'dan 46 gün önce, genellikle Şubat ayında veya Mart ayı başında gerçekleşir. Pagan kökenlere sahip olduğuna inanılır. Bu kutlama teknik ve geleneksel olarak paskalya perhizi için etten vazgeçmeyi ifade eder.

Bugün, Karnaval parlak renkli kostümler ve samba müzikleriyle yapılan geçiş törenleri ile biliniyor. Brezilyalılar için ise yeni yıl kutlamalarından sonra başlayan ve karnavaldan sonraki haftaya her hafta sonu binlerce insanı bir araya getiren "bloco"lar demektir. Sokak karnavalı olarak da adlandırabileceğimiz blocolarda, öndeki müzik/dans bloğu sokaklarda yürüyerek, dans ederek takip edilir. Bir gün içinde yüzlerce faklı bloco olabilirken, bazı blocoların katılımcı sayısı milyonu bulabiliyor.

Brezilya Karnavalı

HAZİRAN PARTİLERİ (FESTA JUNINA)

Bu kutlama, Roma Katolik Kilisesi'nde bir aziz olan Vaftizci Yahya'nın doğumunu anmaktadır. Brezilya kışının başlangıcında gerçekleşir ve katılımcıların yağmur için St John'a teşekkür etmelerine ve kırsal yaşamı kutlamalarına izin verir. Bu etkinliğin mekanı genellikle büyük bir sazdan çadırdır. Erkekler ve kadınlar sırasıyla çiftçi çocukları ve kızlar gibi giyinir ve birçoğu ailelerini ziyaret etmek için kırsal kesimdeki memleketlerine döner. Modern zamanlarda, bu festival kentsel alanlarda bile popüler hale geldi. Bu nedenle, gece boyunca kostümler giymek, şarkı söylemek, dans etmek ve parti yapmak için bir fırsat haline geldi.

Festa Junina

PARINTINS FOLKLOR FESTİVALİ

Bu festival Amazonas eyaletinde düzenlenmektedir ve Karnavaldan sonra Brezilyanın ikinci en büyük festivalidir. Haziran ayı sonlarında üç gün boyunca düzenlenir ve diriltilen bir öküz hakkındaki efsaneyi kutlar. 

Festivali doğuran efsane, henüz hamileyken öküz diline özlem duyan köle bir kadının hikayesini anlatır. Kadın kocasının bir çiftçi olan patronunun en sevdiği öküzün dilini ister. Kocası, isteğini yerine getirir, öküzü öldürür, ancak her şeyi keşfeden çiftçi tarafından tutuklanır. Çiftçi, öküzü diriltmek için bir rahip çağırır. Festival sırasında rahip, öküzü hayata döndüren bir pajé (Brezilyalı kabilelerin şaman figürü) ile temsil edilir ve şenlikler onun başarısının kutlanmasıdır.

Hikaye, festival boyunca iki grubun temsilcileri tarafından her biri kendi tarzıyla sahnelenir. Sahnelenen gösteriler aynı zamanda Amazon'un yaratılış hikayesini de anlatır, ormanın yaratılmasına dair birçok efsaneye ve biyomun korunmasına ilişkin temalara değinir.

Parintins Folklor Festivali

COPACABANA'DA YENİ YIL PARTİSİ

Rio de Janeiro, dünyanın en iyi bilinen Yeni Yıl partisine ev sahipliği yapıyor. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından particiler dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Copacabana'ya kutlamalara katılmak için geliyor. Havai fişekler, müzik performansları ve diğer şenlikler bu kutlamayı hafızalara kazır.

Copacabana Yılbaşı

OKTOBERFEST

Oktoberfest geleneksel olarak bir Alman etkinliği olmasına rağmen, Brezilya'da çok fazla katılımcısı vardır. İlk başlarda Brezilya'da yaşayan Almanlar ve birçok farklı kültürden komşuları tarafından kutlanırken, artık yüzbinlerce insanı yemek, içmek ve kutlama yapmak için bir araya getiriyor. 

Oktoberfest Brezilya

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved