Rio de Janeiro eyalet valisi yolsuzluk suçlamalarıyla görevden alındı

Brezilya Yüksek Adalet Mahkemesi Rio de Janeiro eyaleti valisi Wilson Witzel'i sağlık alanındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle geçici olarak görevden aldı.

Savcılık ofisi eski bir federal yargıç olan Witzel'in tutuklanmasını isterken, Yüksek Mahkeme Yargıcı Benedito Gonçalves yolsuzluk soruşturması sürerken Witzel'in 180 gün süreyle görevden alınmasına karar verdi.

Savcılık ofisi Witzel'in resmi ofisi ve ikametgahının yanı sıra, kanunen yerine geçen vali yardımcısı Cláudio Castro'nun ikametgahına baskın düzenlediğini bildirdi. Ayrıca altı eyalette, federal bölgede ve Uruguay'da 72 arama ve el koyma emrinin yanı sıra 17 tutuklama emri olduğu açıklandı.

Yargıç Gonçalves Witzel'in eyalet yönetimi tesislerine erişimini, yetkililerle iletişimini ve hizmetlerden yararlanmasını da yasakladı.

Wilson Witzel düzenlediği basın toplantısında masun olduğunu ve karara itiraz edeceğini söylerken, evinin ve ofisinin aranmasını bir "sirk" olarak nitelendirdi.

Witzel ayrıca, davayı yöneten savcının, siyasi olarak koptuğu eski müttefiki olan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun ailesiyle bağları olduğunu iddia etti.

Müfettişler Witzel'i, kendisiyle bağlantılı şirketlere ve soruşturma altındaki diğer şirketlere fayda sağlamak için kamu sözleşmelerinde dolandırıcılık içeren bir plana katılmakla suçluyor.

Federal Kamu Bakanlığı'na (MPF) göre yolsuzluklardan biri Witzel'in eşinin hukuk bürosu aracılığıyla oldu.

MPF'ye göre, başka çalışanı olmayan hukuk bürosu, 13 Ağustos 2019 ile 19 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında Witzel'e rüşvet olduğundan şüphelenilen 554.000 Brezilya reali (yaklaşık 100 bin dolar) aldı. Bu miktarın 74 bin reali (yaklaşık 14 bin dolar) doğrudan valiye aktarıldı.

Operasyonda ayrıca Witzel'in siyasi partisi Sosyla Hıristiyan Partisi'nin ulusal başkanı olan Papaz Everaldo'da tutuklandı. Everaldo 2014'te Cumhurbaşkanlığı, 2018'de Senato adayıydı.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved