Brezilya Yemek Kültürü

Pirinç, fasulye ve manyok (mandioca) Brezilya beslenme düzeninin temelini oluşturur. Manyok, kökünde bol miktarda nişasta bulunan bir bitkidir. Manyok genellikle farinha (pirinç ve fasulye üzerine serpilen manyok unu) veya farofa (soğan, yumurta, zeytin veya diğer malzemelerle biraz yağda sotelenmiş manyok unu) olarak tüketilir. Bu temel üçlüye et, tavuk veya balık eklenir, ancak bunların tüketim sıklığı ekonomik durumla yakından ilişkilidir. Orta ve üst sınıflar bunları günlük olarak tüketebilirken, yoksullar bu tür protein kaynaklarını çok daha az karşılayabilir.

 

Geleneksel olarak günün en önemli öğünü, öğlen yemeğidir. Yemek saati geldiğinde hiç bir güç brezilyalılarıyemek arası vermekten alı koyamaz.  sonra yenen çok yemekli bir öğündür. Orta sınıf ve seçkin aileler için, pirinç, fasulye ve manyok eşliğinde bir makarna yemeği veya et veya balık yemeği ve ardından küçük fincanlarda cafezinho adı verilen güçlü Brezilya kahvesinden oluşan tatlı bir tatlı veya meyveden oluşabilir. Yoksullar için öncelikle pirinç ve fasulye olacaktı. Akşam yemeği daha basittir, genellikle çorba ve belki öğle yemeğinden kalan yiyeceklerden oluşur.

 

Brezilya kentleşip sanayileşirken, öğle vakti acele etmeden aile ile birlikte yenilen bol çeşitli yemeklerin yerini lanches (İngilizce "lunch", "öğle yemeği") almıştır. Açık büfede kilo ile yiyecek satan restoranlarda genellikle daha küçük öğünler tüketiliyor, veya  McDonalds gibi fast-food yemek mekanları tercih ediliyor. Lokantalara parası yetmeyen yoksullar, büyük olasılıkla öğle yemeğini evde yemek, sokakta satılan atıştırmalıkları satın almak ya da evden işyerine taşıdıkları yiyecekleri yemek durumundalar. 

Yemeklere, Amazon'da yetişen bir meyveden yapılan guaraná dahil alkolsüz içecekler, bira veya şişelenmiş su eşlik edebilir.

 

Özel Günlerde Yemek Alışkanlığı

Brezilya'da tüketilen temel yiyecekler ülke genelinde oldukça tekdüze olsa da, çoğu bayram günlerinde yenen bölgesel spesiyaller de vardır. Brezilya'nın kuzeydoğusundaki Bahia'nın eyaletinde, Afrika kökenli malzemeler (palmiye yağı, kurutulmuş karides, yer fıstığı, habanero biberi) vatapá (deniz mahsulü yahnisi) ve acarajé (kara gözlü bezelye börekleri) gibi yemeklerde bölgesel mutfağın temelini oluşturur. Amazon'a özgü çeşitli meyve ve balıklar, o bölgenin yemeklerinde yer alırken, güney Brezilya'da geniş sığır çiftlikleri, ızgara et yemekleri (churrasco) tercih edilir. Diğer bir güney spesiyalitesi, garsonların büyük şiş ızgara et ve kümes hayvanları ile masadan masaya geçtiği mangallı restoranlar olan rodizios'tur.

 

Brezilya'nın ulusal yemeği olan feijoada'nın (kelimenin tam anlamıyla "büyük fasulye" yahnisi) köle zamanlarında ortaya çıktığı söyleniyor. Geleneksel olarak feijoada, işkembe ve domuz ayağı gibi pahalı olmayan ve daha az istenen et parçalarını içeriyordu; Brezilyalı köleler, efendinin masasının artıklarından yemeği hazırlamışlardı. Bugün feijoada, siyah fasulye ve çeşnilerle yavaşça pişirilen çeşitli etlerden oluşur. Bir feijoada completeta veya "full feijoada", pirinç, taze portakal dilimleri, bir garnitür biberli soğan sosu, tasma gibi doğranmış yeşillikler ve farinha ile birlikte sunulur. Caipirinhas - Brezilya şeker kamışı alkolü (cachaça), ezilmiş misket limonu ve şekerin güçlü bir karışımı - veya batidas (cachaça ve meyve suyu) genellikle aperatif olarak servis edilir; bira yemeğe eşlik edecek tercih edilen içecektir. Feijoada, genellikle çarşamba ve cumartesi günleri restoranlarda servis edilir ve evde yapıldığında konuklar için favori bir yemektir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sao Paulo - Brezilya

2020 TürkiyeBrezilya.com All rights reserved